قلعه رود خان

قلعه رود خان کجاست؟

قلعه رود خان بالای ارتفاعات جنگلی فومن و در روستای سرسبز رودخان، قلعه‌ای جا خوش کرده که تاریخ طول و درازی را طی کرده تا به زمان ما رسیده است. این قلعه که در 45 کیلومتری ماسوله و 20 کیلومتری شفت قرار دارد.

دژ رودخان یا قلعه حسامی که بزرگترین قلعه آجری ایران است در ارتفاع 715 متری از سطح دریا قرار دارد. دیوار آن 1500 متر است و در آن 65 برج و بارو قرار گرفته است.

این قلعه که به ثبت ملی هم رسیده فقط یک نام ندارد. قلعه رودخان مخفف رودخانه است و قلعه رودخان به معنی قلعه‌ ایست که در نزدیکی رودخانه قرار دارد. نام بومی یا تالشی آن قلعه رخون یا قلعه رودخانه‌ای است، چرا که در کنار رودخانه رخون بنا شده است.

از آنجایی که برای رسیدن به بالای آن باید از پله‌های زیادی بالا رفت، به آن هزار پله هم می‌گویند و به حسامی، سکسار و سگسال هم معروف است به این معنی که احتمالا قلعه در سال سگ ساخته شده. در کاوش‌های باستان شناسی 935 پله در اطراف این قلعه از زیر خاک بیرون کشیده شده است.

قلعه رود خان را باید دید!

قلعه رودخان که جزو دیدنی ترین قلعه های ایران است، قلعه‌ای عادی نیست. بعد از اینکه مشقت راه را به جان خریدید و از صدها پله بالا رفتید، از عظمت قلعه و آنهمه سبزی که زیر پایتان است حیرت می‌کنید، جایی که مثل هیچ کجا نیست.

گاهی اوقات این منطقه را مه‌ ای در برمی‌گیرد و همین بر جذابیتش اضافه می‌کند.

شما با قلعه‌ای تاریخی طرفید که خودش یک پا تاریخ زنده منطقه محسوب می‌شود و بعد از گذشت زمان زیاد همچنان مستحکم و سرپا مانده است. برخی تاریخ ساخت قلعه را مقارن با دوره ساسانیان و حمله مغول‌ها می‌دانند و تاریخ بازسازی‌ اش را به دوره سلجوقیان نسبت می‌دهند.

اسماعیلیان از این قلعه به عنوان پایگاه مبارزاتی استفاده می‌کرده‌اند و در برخی روایتها از این قلعه به عنوان مخفی گاه میرزا کوچک خان جنگلی نیز یاد می‌شود.

مشخصات قلعه :

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرمسرای وی) و قورخانه (محل فعالیت های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است.

از روستای قلعه رودخان تا خود قلعه طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی وجود دارد که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

مساحت قلعه رودخان بالغ بر 50 هزار مترمربع است. قلعه رود خان میراث مهمی است .

قلعه رودخان، این قلعه مهم تاریخی که مدت ها مرکز فرمانروایان گیلان بوده است، از بزرگترین و باعظمت ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران محسوب می شود. برخی از کارشناسان، بنیاد قلعه رودخان را به دوره ساسانیان نسبت داده اند.

قلعه رود خان در زمان سلجوقیان تجدیدبنا شده و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان به شمار می رفته است.

طرح‌های آجرکاری و سنگ چینی یکی از وجه تمایزهای اینجا با سایر قلعه‌های ایران است.

مساحت آن 22300 مترمربع است و از دو بخش ارگ و قورخانه تشکیل شده است. 40 برج دیده‌بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌های هشت ضلعی آن با طاق‌های گنبدی پوشانده شده‌است.

دور تا دور دیوارها و برج‌ها روزنه‌هایی شیب‌دار دیده می‌شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی از آنها استفاده میشد.

اطراف قلعه شیب تندی دارد که برای جلوگیری از نفوذ دشمن بوده و به دلیل این معماری مستحکم در طول تاریخ هیچ وقت دشمنی نتوانسته آن را فتح کند.

بهترین فصل سفر به قلعه رود خان

آمرا سیر  آژانس برگزار کننده تورهای داخلی و ایرانگردی است و با تجربه در زمینه سفر معتقد است فومن یکی از خنکترین شهرهای ایران در تابستان است و همین می‌تواند یکی از انگیزه‌های سفر باشد. دمای هوای فومن در تابستان به طور میانگین 22 درجه است.

در بهار و تابستان این منطقه یکپارچه رنگ سبز میشود و در پاییز پوشیده از برگ‌های نارنجی. بهتر است زمستان را به این منطقه نروید چون سنگ‌ها بسیار لغزنده‌اند. هرفصلی را که برای سفر انتخاب میکنید کفش مناسب به پا داشته باشید.

فاصله قلعه رودخان تا ماسوله 51 کیلومتر است. بعد از گذشتن از روستاهای گشت، کرد محله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام، سعیدآباد (سید آباد) به روستای قلعه رودخان می‌رسید. در این منطقه راه را ادامه دهید تا بعد از عبور از حیدرآلات به جایی برسید که ماشین‌ تان را پارک می‌کنید. بعد از گذشتن از مغازه‌های محلی به پای کوه می‌رسید. یک و نیم کیلومتر که پله‌ها را بالا بروید در کنار قلعه خواهید بود.

 

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: