ممنوع الخروج هستم یا نه ؟ اطلاع از ممنوع الخروجی

ممنوع الخروج هستم یا نه

ممنوع الخروج هستم یا نه؟

ممنوع الخروج هستـم یا نـه : شاید بـرای شمـا عزیزان پیـش آمـده باشه که ببینید افرادی در هنـگـام خـروج از کشـــور و در فرودگـاه با ایـن مساله مواجه می شوند که ممنوع الخروج هستند و اجازه رد شدن از گیت را به آنان داده نشده باشد ، این موضوع می تواند همه برنامه های سفر شخص هر فردی را به هم بریزد و در صورتی که محل اقامت نیز در کشور مقصد رزرو شده باشد متحمل خسارت های مالی بیشتری خواهد شد که بسیار هم ناراحت کننده می باشد .

ممنوع الخروج به معنا و مفهوم این است که شخص قادر نیست از کشور خود خارج شود، البته ممنوعیت خروج از کشور امری نیست که افراد نسبت بدان آگاهی داشته باشند و هنگا‌‌می‌که قصد سفر به یک کشور خارجی را دارند متوجه این قضیه ‌‌می‌شوند. پس افراد لازم است که در همه حال از وضعیت خود نسبت به ممنوع الخروج بودن مطلع شوند.

لازم به ذکر است در سال های اخیر روش های مختلفی برای استعلام ممنوع الخروجی وجود داشت که عبارتند از : تلفن و مراجعه حضوری به اداره گذرنامه.در گذشته هر شخصی که قصد داشت از ممنوع الخروج بودن خود مطلع شود می‌بایست به اداره گذرنامه مراجع میکرد و این برای بسیاری از مردم ناخوشایند بود چراکه باید وقت زیادی را صرف این کار می‌کردند.

ممنوع الخروج هستم یا نه چه کسانی ممنوع الخروج می‌شوند ؟

لازم به ذکر است که ممنوع الخروج بودن افراد ۵ دلیل مهم دارد که در ادامه به آن ها می‌پردازیم :

  • بدهکاران قطعی مالیاتی ، افرادی که به موجب صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت اسناد و املاک ، بدهی آن ها قطعی و محرز شده است.
  • افرادی که سابقه تکدی گری ، ولگردی ، سرقت ، کلاهبرداری و یا هر عنوان دیگری را در کشورهای خارجی داشته باشند.
استعلام ممنوع الخروجی
  • افرادی که سفر آن ها به خارج از کشور به هر دلیلی به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصلحت جمهوری اسلامی ایران باشد ، کسانی که به دلیل اعلام کتبی مقامات قضایی اجازه خروج از کشور را ندارند.
  • افرادی که دریافت گذزنامه و خروج از کشور آن ها به اراده فرد دیگری مانند پدر و یا شوهر باشد اجازه خروج از کشور را ندارند.
رفع ممنوع الخروجی چگونه صورت می‌گیرد ؟

طبق ماده ۱۷ قانون گذرنامه دولت می تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیانی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق قوانین و مقرراتی که در آیین نامه تعیین می‌شود جلوگیری نماید.بنا بر این ماده به قوه مجریه یا دولت اجازه داده شده تا خروج بدهکاران اجرایی از کشور را بنا به تقاضای طلبکار انجام دهد و دقت داشته باشید که تا زمانی که بدهی پرداخت نشود یا رضایت طلبکار را نگیرد ، نمی تواند نسبت به رفع ممنوع الخروجی اقدام نمایید.

مدت اعتبار ممنوع الخروجی چقدر است ؟

ماده ۱۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری با توجه به اهمین و دلایل جرم هر فردر می‌گوید ، دادگاه این امکان را دارد که قرار عدم خروج متهم از کشور را صادر نماید.ضمن اینکه مدت اعتبار این قرار ۶ ماه یکبار در نظر گرفته شده است.

این اعتبار می‌تواند طبق صلاحدید دادگاه هر ۶ ماه یکبار به صورت مجدد تمدید شود.لازم به ذکر است که این قرار پس از ابلاغ ظرف ۲۰ روز در دادگاه تجدید نظر استان مورد نظرتان قابل اعتراض می‎باشد.
استعلام ممنوع الخروجی آنلاین

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم ، خوشبختانه امکان استعلام ممنوع الخروجی به صورت آنلاین فراهم شده است و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به اداره گذرنامه نیست.در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه ای برای استعلام آنلام ممنوع الخروجی راه اندازی کرده است.

در این سامانه افراد تنها با وارد کردن کد ملی در سایت exitban.ssaa.ir می‌توانند استعلام ممنوع الخروجی بگیرند و از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شوند و با خیالی آسوده برای سفر خود برنامه ریزی کنند.

جهت اطلاع از ممنوع الخروجی کلیک نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *