مدارک لازم برای ویزای شنگن

مدارک لازم برای ویزای شینگن

مدارک لازم برای ویزای شنگن

مـدارک لازم بـرای ویـزای شیـنـگن در اکـثـر کشـورهای حـوزه شینـگـن شـبیه بـه هــم اسـت؛ فـقــط در جزئیـات کمـی متفــاوت است.

همان‌طور که می‌دانیـد مـدارک لازم بـرای ویزای شینگن شامـل دو دسـته مدارک می‌شـونـد. دستـه اول مـدارکی هسـتنـد کـه هــر متقاضی در خصوص شرایط شغلی، مالی، املاک و مستغلات و سابقه سفر خود ارائه می‌دهد و دسته دوم مدارک لازم برای ویزای شینگن، فرم آنلاین درخواست ویزا است.

در این فرم، متقاضی اطلاعات کامل و دقیقی از خود (مطابق با اطلاعات مندرج در پاسپورت)، نوع ویزای شینگن درخواستی، برنامه سفر، منابع مالی تأمین سفر، تاریخ ورود و خروج به منطقه شینگن، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در کشور مقصد ارائه می‌دهد و یکی از مدارک اصلی و مورد استناد برای سفارت خواهد بود.

همان‌طور که اشاره شد علاوه بر این فرم هر متقاضی می‌بایست مجموعه‌ای دیگر از مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن را به سفارت ارائه دهد که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره خواهد شد.

پیش از آن باید بر این نکته تأکید کنیم که هراندازه این مدارک قوی‌تر و مطابق با استانداردهای لازم باشد، شانس ویزا شدن درخواست بیشتر خواهد بود و طبعاً نقص در هر یک از آن‌ها ریسک ریجکت شدن ویزای شینگن را بالاتر خواهد برد.

مدارک مالی برای ویزای شنگن

پرینت گردش حساب و موجودی یا مانده‌حساب بانکی، اصلی‌ترین مدارک مالی لازم برای اخذ ویزای شینگن محسوب می‌شوند. پرینت گردش مالی ۶ ماهه حساب کوتاه‌ مدت به سفارت این امکان را می‌دهد تا Turn Over حساب شما را به‌درستی و دقت بررسی نماید.

اینکه چه مبالغی وارد حساب‌شده‌اند و چه مدت در حساب شما مانده‌اند. به‌بیان‌دیگر حساب شما چقدر کار کرده است.

آیا حساب فعالی است و یا یک حساب مرده. باید توجه داشت هر اندازه مبالغ ورودی به حساب کوتاه‌مدت شما منظم‌تر و یکسان‌تر باشند و از طرف دیگر مدت‌زمان بیشتری در حسابتان باقی‌ بمانند، شماره حساب ارائه‌شده ارزش بیشتری خواهد داشت.
مانده‌حساب و یا موجودی نکته کلیدی دیگر در مدارک لازم برای ویزای شینگن است. اگر می‌خواهید برای ویزای شینگن اقدام کنید مانده‌حساب شما نباید کمتر از ۶۰ میلیون تومان باشد.

این مبلغ به سفارت این اطمینان را می‌دهد که شما توانایی تأمین هزینه‌های سفر خود به اروپا را خواهید داشت.

بنابراین سعی کنید در زمان مراجعه به سفارت حتماً این مبلغ در حسابتان موجود باشد.

به چند نکته در خصوص مدارک مالی لازم برای ویزای شنگن دقت کنید:

 • به‌هیچ‌وجه حساب‌سازی (واریز مبالغ سنگین به حساب مرده‌ای که فعال نبوده است) نکنید.
 • تا زمان مشخص شدن نتیجه درخواست ویزا و در زمان بررسی به موجودی حساب خود دست نزنید و اگر مجبور هستید مبلغی برداشت کنید این مبلغ بیش از ۳۰ درصد موجودی نباشد.
 • به‌هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی سعی در جعل و یا دست‌کاری اطلاعات مندرج در نامه تمکن مالی بانک نداشته باشید. این موضوع می‌تواند شما را در لیست سیاه سفارت قرار داده و علاوه بر ریجکت درخواست ویزا، تا مدت‌ها امکان سفر به اروپا را از شما بگیرد.
مدارک شغلی لازم برای ویزای شنگن:

سابقه بیمه یکی دیگر از مدارک لازم برای ویزای شینگن است. نامه ۶ ماهه آخر بیمه تأمین اجتماعی و یا بیمه‌های دیگر (همچون بیمه بانک‌ها و یا سازمان‌های خاص) تکمیل‌کننده مدارک شغلی خواهند بود و به سفارت این اطمینان را می‌دهند که شما از شغل و سابقه شغلی مناسبی در کشورتان برخوردار هستید.

به چند نکته در خصوص مدارک شغلی لازم برای ویزای شینگن دقت کنید:
 • اگر کارمند هستید و قصد ارائه نامه اشتغال به کار دارید، حتماً این نامه باید در سربرگ رسمی شرکت و یاز سازمان محل کار همراه با امضای مدیرعامل و ذکر سمت شغلی حقوق ماهانه و مدت‌زمان اشتغال به کار و به زبان انگلیسی ارائه شود.
 • اگر دانشجو هستید حتماً باید از دانشگاه محل تحصیل نامه اشتغال به تحصیل داشته باشید.
 • اگر صاحب مشاغل تولیدی هستید، ارائه پروانه بهره‌برداری بسیار مهم است.
 • برای متقاضیان با شغل آزاد، پروانه کسب و سوابق آخرین پرداخت‌های مالیاتی ممهور به مهر اداره مالیات اجباری است. مگر مشاغلی همچون کشاورزی که معاف از مالیات هستند.
 • شماره نظام پزشکی، نظام‌مهندسی و یا کانون وکلا یکی دیگر از مدارک مهم شغلی محسوب می‌شود.
 • برای خانم‌های خانه‌دار، ارائه گواهی اشتغال به کار و یا سایر مدارک شغلی همسر الزامی است.

  بازهم تأکید می‌کنیم از ارائه مدارک شغلی جعلی به‌شدت خودداری کنید.

 

مدارک ملکی برای ویزای شنگن

اسناد ملکی یکی دیگر از مدارک لازم برای ویزای شینگن است که می‌تواند شانس ویزا شدن درخواست را افزایش دهد. درواقع اسناد ملکی شامل تمامی املاک و مستغلاتی هستند که به نام متقاضی باشند و اسناد مالکیت آن‌ها موجود باشد.
این مدارک می‌توانند سند انواع ملک (مسکونی، تجاری و …) باشند و یا سند واحد‌های تجاری، صنعتی و تولیدی همچون مرغداری، کارخانه و یا کارگاه تولیدی باشند و بیانگر شرایط مناسب شغلی و زندگی متقاضی ویزای شینگن خواهند بود.

در مورد مدارک ملکی برای ویزای شنگن به موارد ذیل توجه کنید:
 • سندهای مشاعی به هراندازه قدرالسهم نیز می‌توانند جزء مدارک ملکی باشند.
 • اصل سند ملکی برای ترجمه ضروری است و پس از ترجمه و تأیید دادگستری به فرد بازگردانده می‌شود.
 • مبایعه‌ نامه‌های دارای کد ره‌گیری نیز حکم سند ملکی را خواهند داشت.
 • اسناد جعلی ارائه‌ شده در مرحله تأیید در دادگستری با پیگرد قانونی مواجه خواهند شد.
 • سند ملکی جزء مدارک لازم و ضروری برای ویزای شینگن محسوب نمی‌شوند اما در ویزا شدن یک پرونده می‌توانند نقش مهمی داشته باشند.
پاسپورت‌ جدید و پاسپورت‌های قدیمی

پاسپورت یکی از اصلی‌ترین مدارک لازم برای ویزای شینگن محسوب می‌شود. پاسپورتی که آسیب‌دیده و مخدوش نباشد و دست‌کم ۶ ماه از اعتبار آن باقی‌مانده باشد. نکته مهم دیگر در خصوص پاسپورت این است که برچسب‌های ویزای موجود در آن می‌تواند اثبات‌کننده سابقه سفر شما باشد.

سابقه سفر پیامی روشن را به آفیسر پرونده مخابره می‌کند و آن اینکه شما اهل سفر هستید! هر اندازه تعداد ویزاها و طبعاً تعداد سفرهای توریستی شما بیشتر باشد سفارت از انگیزه سفر شما اطمینان بیشتری پیدا خواهد کرد و طبعاً شانس شما برای اخذ ویزای شینگن بیشتر خواهد شد.

تمام پاسپورت‌های قدیمی خود که در آن‌ها برچسب ویزا به‌ویژه ویزاهای ارزشمند (ویزای شینگن، ویزای انگلیس، ویزای استرالیا، ویزای کانادا و ویزای ژاپن) را نگه‌دارید تا بتوانید اطلاعات ویزاهای موجود در آن را در فرم آنلاین درخواست ویزای شینگن وارد کنید.

رزرو بلیط، واچر هتل و بیمه مسافرتی

یکی دیگر از مدارک لازم برای ویزای شینگن ارائه رزرو بلیط رفت‌ و برگشت، واچر هتل محل اقامت (برای تمام شب‌های اقامت در اروپا) و بیمه مسافرتی با پوشش دست‌کم ۳۰ هزار یورو برای هر مسافر است (برای برخی کشورها تا ۵۰ هزار یورو).

برای مراجعه به سفارت نیاز نیست بلیط رفت‌ و برگشت بخرید و تنها رزرو بلیط مطابق با برنامه سفر کفایت می‌کند.
واچر هتل نکته مهمی دیگری است که توجه نکردن درست به آن می‌تواند مشکلات بسیاری را به وجود بیاورد و حتی به رد درخواست ویزای شما بیانجامد.

برای سفارت بسیار مهم است که بداند محل اقامت مسافر در طول سفر کجاست و به همین دلیل ارائه واچر هتل می‌تواند این اطمینان را بدهد که مسافر قصد سفری توریستی به اروپا داشته و به همین دلیل هتل رزرو کرده است.
بیمه مسافرتی اما یکی از اصلی‌ترین مدارک لازم برای ویزای شینگن است. هر مسافر موظف است پیش از مراجعه به سفارت بیمه‌ای معتبر تهیه کند.

بیمه‌ای که دست‌کم ۳۰ هزار یورو برای هر مسافر را پوشش دهد. پرونده‌های بدون بیمه مسافرتی بدون کوچک‌ترین ملاحظه‌ای رد خواهند شد.
به نکات زیر در خصوص بلیط، هتل و بیمه مسافرتی توجه کنید:

رزرو بلیط باید کاملاً منطبق با برنامه سفر شما باشد و درصورتی‌که تناقض و ابهام درخواست شما رد خواهد شد.
از بیمه‌گذار معتبر برای صدور بیمه مسافرتی خدمات بگیرید و حداقل سقف پوشش را رعایت کنید.
هرگز رزرو بلیط و یا واچر هتل جعلی به سفارت ارائه ندهید چون حتماً به ریجکت ویزای شما منجر خواهد شد.

سایر مدارک لازم

در روز مصاحبه علاوه بر مدارکی که به آن‌ها اشاره شد باید دو قطعه عکس جدید به سفارت و یا دفتر vfs تحویل دهید. این دو قطعه عکس باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند که اخیراً مورد تأکید سفارت‌های اروپایی قرارگرفته است. بسیاری از متقاضیان فکر می‌کنند.

این عکس‌ها همان عکس پاسپورتی هستند و در زمان مراجعه به سفارت متوجه می‌شوند که این عکس‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و اصطلاحاً عکس بیومتریک برای ویزای شینگن نامیده می‌شوند.

در این شرایط یا مسافر به دلیل در اختیار نداشتن عکس بیومترک وقت سفارت خود را از دست می‌دهد و یا مجبور می‌شود در دفتر انگشت‌نگاری با پرداخت هزینه‌ای نسبتاً زیاد عکس جدید بگیرد.
مدارک دیگری همچون ترجمه شناسنامه و رضایت‌نامه محضری والدین برای افراد زیر ۱۸ سال و حتی توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه برای دانشجویان همگی از مواردی هستند که باید به‌عنوان مدارک لازم برای ویزای شینگن مدنظر قرار گیرند.
نکته‌ای که جا دارد در پایان بحث مربوط به مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن به آن اشاره‌کنیم این است که همه این مدارک باید به شکل زنجیر وار و مکمل هم عمل کنند.

بدان معنی که باید بتوانند سفارت را متقاعد کنند متقاضی اولاً برنامه‌ و هدفی مشخص از سفر دارد، ثانیاً تمکن مالی لازم برای پوشش هزینه‌های سفر خود و همراهان را دارد و درنهایت اینکه پس از پایان سفر و پیش از پایان اعتبار ویزا، اروپا را ترک و به کشور مبدأ بازخواهد گشت.

اگرچه برخی کشورهای اروپایی برای صدور ویزا سهل‌گیر تر هستند اما هرگونه ابهام در خصوص موارد اشاره‌شده به‌سادگی می‌تواند به ریجکت ویزای شینگن بیانجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *